Septembrī gaidāma jauna 10 eiro banknote

03.02.2014

 

2014.gada 23.septembrī apgrozībā nonāks jaunā 10 euro banknote - jaunā veidolā ar vairākiem jauniem un uzlabotiem pretviltošanas elementiem. Līdz ar to uzņēmējiem un sabiedrībai ir pietiekami ilgs laiks, lai sagatavotos jaunās banknotes sagaidīšanai.

Uz jaunajām Eiropas sērijas 10 eiro banknotēm joprojām būs redzami pirmā izlaiduma banknošu laikmetu un stilu motīvi un izmantotas tās pašas dominējošās krāsas, taču jauno pretviltošanas elementu dēļ būs veiktas nelielas pārmaiņas. Tādējādi tās būs viegli atšķirt no pirmā izlaiduma banknotēm. 

Līdzīgi kā jaunajā Eiropas sērijas 5 euro banknotē, arī 10 eiro banknoti varēs ļoti viegli pārbaudīt, to aptaustot, apskatot un pagrozot. Banknotes ūdenszīmē un hologrammā iestrādāts Eiropas portrets - Eiropa ir grieķu mitoloģijas tēls, kas kalpojis par mūsu kontinenta nosaukuma izcelsmes avotu. Papildus Eiropas portretam hologrammā un ūdenszīmē uz banknotēm redzams smaragdzaļš skaitlis, kas, banknoti pagrozot, maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu.

Eiropas sērijas 5 euro un 10 euro banknotes ir arī izturīgākas, jo tām izmanto aizsargpārklājumu. Tas nozīmē, ka banknotes būs nepieciešams mainīt retāk, samazinot izmaksas un ietekmi uz vidi. Laika gaitā Eiropas sērijas banknotes pakāpeniski pieaugošā secībā nomainīs visas līdzšinējās eiro banknotes. Pirmā izlaiduma banknotes būs apgrozībā kopā ar jaunajām banknotēm un saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma. 

Kā atzīst Latvijas Bankas pārstāvis Andris Tauriņš, ar jaunās 10 eiro banknotes ieviešanu Latvijā neradīsies sarežģījumi, jo Latvijā kā jaunā eiro zonas dalībvalstī izmantotās naudas apstrādes iekārtas ir modernas un lielākoties izgatavotas laikā, kad par ECB plāniem laist klajā Eiropas sērijas banknotes jau bija zināms. Lai novērstu jebkādas šaubas, Latvijas Bankā laicīgi – vēl pirms oficiālās laišanas apgrozībā – būs pieejamas jaunās 10 eiro banknotes, kuras varēs izmantot naudas apstrādes iekārtu testiem. 

Pirmā Eiropas sērijas banknote ar 5 eiro nominālu apgrozībā nonāca 2013. gada maijā. Šobrīd jau 334 milj. cilvēku eiro zonas 18 dalībvalstīs kā maksāšanas līdzekli izmanto eiro. 

 


Agita Mūsiņa
Sabiedrisko attiecību speciāliste

ATGRIEZTIES UZ JAUNUMU SARAKSTU


« Eiro ieviešana Latvijā noritējusi veiksmīgi TKB kļuvusi par Baltijas – Honkongas tirdzniecības... »

Sazināties

Esmu iepazinies ar noteikumiem

Diemžēl ziņu neizdevās nosūtīt. Aizpildiet obligātos laukus (sarkanie) un mēģiniet vēlreiz.

Paldies!

Jūsu ziņa ir nosūtīta. Sazināsimies ar jums tuvākajā laikā.